Varrat beállítása háztartási varrógépen
Varrat beállítása….
A huroköltésű varrógépek jellemzője, hogy az öltésképző rendszere az alsó és a felső szál hurkolódását hozza létre. Ezek a hurkok alkotják a varratot. neked is sokszor komoly problémát jelent, hogy ” rosszul varr a gép “? Az esetek nagy többségében a gépnek semmi baja, csak rosszul fűztük be, vagy nem helyesen állítottuk be a szálak feszességét.
Egy varrat létrejöttéhez mindig két cérna szükséges. ( Természetesen nem a tisztázó, illetve az egyéb speciális gépek esetéről beszélek! ) Az alsó és a felső szál egymásba hurkolódásával jön létre a varrat. Ideális esetben, a hurkolódás az anyag belsejében keletkezik, tehát se a színoldalon, se a fonák oldalon nem látod a kapcsolódást, csak az egyenletes öltéseket. A gond akkor van, ha valamelyik oldalon felszínre kerülnek, láthatóvá válnak a hurkok. A szálakat mindig párban kell vizsgálni! Ha az egyik szál túl feszes, akkor át tudja húzni a másik szálat a saját térfelére. Illetve ugyanez a helyzet fordítva. Ha a szál túl laza, akkor a másik ( akkor is, ha nem szoros) áthúzza.
Varrat beállítása:
Mindig, amikor új anyagot kezdesz varrni, ellenőrizni kell a varratot! Ezt hívják úgy, hogy “bevarrni a gépet”. Ehhez bármilyen „rongydarabot”, maradékokat fel lehet használni.
Fontos, hogy az anyag mindig duplán legyen! Miért? Mert a konkrét varrás során is minimum két réteget fogsz összefogatni. Ezért ha egy réteghez állítod be a gépet, az nem lesz ugyanaz.
A gépeken lévő szálfeszesség állító (tekerős, vagy digitális ) a felső szál feszességét szabályozza. Viszont ezzel összefüggésben, a varrógépek mechanikája úgy működik, hogy a felső szál feszessége automatikusan változtatja az alsó szál feszességét is. Tehát első körben nagy valószínűséggel jó eredményhez vezet, ha a szabályozót állítjuk az anyag minőségének megfelelő helyzetbe.
Ha minden kötél szakad, és csak a szabályozó állítgatásával nem érünk el megfelelő eredményt, akkor kell az alsó szál feszességének állításával próbálkozni. Ehhez ki kell venni az orsótokot a helyéről. Ennek az oldalán van egy kis csavar. Ezen kell lazítani vagy szorítani. Az alsó szál feszessége akkor jó, ha beteszed az orsót az orsótokba, kivezeted belőle a szálat a szokott módon, és a cérnát fogva lelógatod az egész orsótokot. Ha nagyon laza, akkor rögtön, ahogy elengeded az orsótokot, le fog szaladni a földre. Hogy szoros vagy nem… Ahhoz egy pici rántó mozdulatot kell csinálnod függőleges irányba. Ha túl szoros, akkor elkezd himbálózni, de cérna meg se mozdul. Ha viszont ideális a feszítése, akkor egy picit mozdul, és egy rövid távolsággal lejjebb újra megáll az orsótok.
Amikor helyes a varrat beállítása.
A varrat képe mindkét oldalon egyenletes. Nem látni a hurkokat, csak az öltéseket.
Amikor a hurkok áthúzódnak a fonák oldalra.
Ez esetben vagy túl szoros a felső, vagy túl laza az alsó. Ennek megfelelően kell állítani.
Amikor a hurkok a színoldalon látszanak
Az ilyen öltések az alsó szál lazaságát, vagy a felső szál feszességét bizonyítják.
Amíg gyakorlatot nem szerzel, könnyebb, hogy ha eltérő színre fűzöd be a gépet, amíg beállítod a varratod. Ha már jó a varrásképed, akkor fűzd át a gépet az anyag színének megfelelő szállal. Csak arra figyelj, hogy azonos típusú cérnát használj, mert az is befolyásolja a gép beállítását.